8 درس مفید از مدیرعامل آمازون

Home / اخبار و رویدادها / 8 درس مفید از مدیرعامل آمازون

8 درس مفید از مدیرعامل آمازون

جف بزوس یکی از مدیران نامی دنیای تجارت است که گاهی نامش در سایه‌‌ اسم دیگر بزرگان این عرصه کم‌رنگ می‌شود. این مدیر‌عامل خوشفکر توصیه‌هایی در زمینه کار آفرینی دارد.

هنگامی‌ که از کارآفرینان پرسیده می‌شود کدام چهره‌ مطرح دنیا برای شما الهام‌بخش‌تر بوده است، اکثر آنها نام‌هایی چون استیو جابز، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و بیل گیتس را مثال می‌زنند و کمتر کسی نامی از جف بزوس، مدیرعامل آمازون می‌آورد. جف بزوس به عنوان یک مدیرعامل تحلیلگر، هوشمند، خوش‌خنده و نابغه، توجهی که لایق اوست را به دست نیاورده است. او کاریزمای شخصیت استیو جابز را ندارد، مانند ایلان ماسک برند تسلا را مدیریت نمی‌کند، مثل زاکربرگ چهره‌ شناخته‌‌شده‌ای نیست و مانند بیل گیتس هم به ثروتمندی شهره نیست. با این حال، بزوس ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند برای هر کارآفرینی مفید باشد.

بزوس پیش از هر چیز یک فروشگاه خرده‌فروشی دارد و مانند دیگر اشخاص سرمایه‌گذار به یک حیطه‌ کاری اکتفا نکرده و در شرکت Blue Origin سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت در زمینه‌ فناوری‌های مربوط به فضانوردی فعالیت می‌کند.

درس‌های زیادی از فلسفه‌ کسب‌وکار بزوس می‌توان گرفت که در ادامه به ۸ مورد اشاره خواهیم کرد:

سرسخت و انعطاف‌پذیر باشید

بزوس بر این عقیده است که کارآفرین‌های خوب در عین سرسخت بودن، انعطاف‌پذیر هستند. بزوس در رابطه با سایت آمازون می‌گوید: “در چشم‌اندازهای خود سرسخت هستیم، اما نسبت به جزییات کار انعطاف به خرج می‌دهیم.”

بزوس در ادامه اضافه می‌کند: اگر سرسخت نباشید زود تسلیم می‌شوید و اگر انعطاف‌پذیر نباشید سرتان محکم به سنگ می‌خورد و روش‌های مختلف حل مسائل را از دست خواهید داد. به گفته‌ بزوس، کاری که شما باید انجام دهید این است که بسته به موقعیت تعیین کنید سرسختی به خرج دهید یا انعطاف‌پذیر باشید و این قسمت سخت کار شما است. کارآفرین‌ها اغلب افراد لجوج و سرسختی هستند که مهارت رهبری کردن را به طور ذاتی دارند، این مهارت کمک می‌کند تا آنها بدانند کفه‌ ‌ترازو را به سمت سرسختی یا انعطاف‌پذیر بودن سنگین کنند.

قانون 2 عدد پیتزا را رعایت کنید

بزوس به تشکیل گروه‌های کوچک اعتقاد دارد. (شاید این تمایل ریشه در دورانی داشته باشد که هنوز استارتاپ خود را راه‌اندازی نکرده بود.) او بر این عقیده است که برای کارهای تیمی باید “قانون 2 پیتزا” حاکم باشد. به این معنا که تیم کاری شما باید به اندازه‌ای کوچک باشد که 2 عدد پیتزا بتواند کل افراد تیم را سیر کند. در واقع 2 پیتزا می‌تواند پاسخگوی ۶ تا ۷ نفر باشد.

همین تیم کوچک 2 پیتزایی توانست گزینه‌ Gold Box را در آمازون ایجاد کند. از نظر بزوس، زمانی که تیم کاری بزرگ‌تر می‌شود بازدهی آن کاهش پیدا می‌کند و پیامد آن این است که تیم دستاورد ارزشمندی ارائه ندهد. از این رو بزوس پیشنهاد می‌دهد تیم‌های کاری را تا حد امکان کوچک نگه دارید.

به استقبال تجربه‌های جدید بروید

بزوس می‌گوید: ” اگر تجربه‌های خود را 2 برابر کنید، میزان نوآوری شما در سال 2 برابر خواهد شد.”

بیشتر مدیران اجرایی اتفاق‌نظر دارند که کسب تجربه در کسب‌وکار یک عامل مهم و ضروری است. در واقع تجربه‌ها باعث نوآوری‌ها می‌شوند. شرکت‌های خودروسازی از این مفهوم در ساخت خودروهای جدید خود استفاده می‌کنند، در صنایع غذایی این تجربه‌ها منجر به تولید موادغذایی جدید با طعم‌های متفاوت می‌شود، شرکت‌های خرده‌فروشی فضای تجاری خود را تغییر می‌دهند، شرکت‌های دارویی بر پایه‌ تجربه‌های خود داروی جدید تولید می‌کنند و خیلی از شرکت‌ها مانند گوگل به کارکنان خود اجازه می‌دهند به کسب تجربه بپردازند.

یکی از ارکان فرهنگ کاری آمازون، اشتیاق و جست‌وجوگری است. در روزهای اولی که آمازون شروع به کار کرد، برای مدیران این سوال ایجاد شده بود که چه مکانی را برای تبلیغات تلویزیونی خود انتخاب کنند و این بررسی‌ها ۱۶ ماه طول کشید که نسبت به فرآیند تبلیغات شرکت‌های دیگر بسیار طولانی‌تر بود. اما بزوس گفت: آمازون به شکلی باورنکردنی روی بررسی تبلیغاتش اصرار داشت و این اصرارهایش با هزینه‌های زیادی همراه بود، اما نتیجه‌ نهایی این بود که یک بار برای همیشه در این رابطه تصمیم بگیریم. بررسی‌های جف بزوس به این نتیجه رسید که تبلیغات توجیه اقتصادی ندارد و تنها می‌تواند جهش کوچکی در میزان فروش آمازون ایجاد کند. در نتیجه با این‌که بحث و بررسی در مورد تبلیغات طولانی شد، اما آمازون توانست استراتژی مفیدی برای خود تعریف کند.

شوق نوآوری داشته باشید

تا به حال به نوع ارائه‌ خدمات آمازون توجه کرده‌اید؟ چنانچه نگاه عمیقی به این موضوع داشته باشید فلسفه‌ بزوس در نوآوری را خواهید دید. بزوس را می‌توان یک آنتی استیو جابز نامید؛ اپل به معرفی تعداد محدودی محصول بسنده کرده است، حال آن‌که در آمازون از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می‌شود.

برای بزوس نوآوری امر بسیار مهمی تلقی می‌شود. او تیم کاری خود را با کلماتی چون “پیشگام” و “جست‌وجوگر” توصیف می‌کند. حتی خود بزوس یک مخترع است. برای مثال ساعت ۱۰۰۰۰ ساله، شرکت سفرهای فضایی Blue Origin و اجاق خورشیدی از دستاوردهای بزوس بوده است. او همواره از ابتکارعمل استقبال کرده و همکارانش را به آن تشویق می‌کند. یکی از علاقه‌مندی‌های بزوس کار تیمی و ایجاد توفان فکری است. مهم نیست شما به عنوان یک کارآفرین در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید، تنها کافی است به نوآوری عشق بورزید.

افکار بلندمدت داشته باشید

اگر تنها یک چیز کافی باشد تا در مورد بزوس بدانید، چشم‌انداز بلندمدت او است. یک بار در مصاحبه‌ای با بزوس، از میزان رشد درآمد آمازون سوال شد و بزوس آمار دقیق آن را به خاطر نداشت؛ اتفاقی که برای یک مدیرعامل بسیار نادر است. او در ادامه گفت: من به چند سال دیگر فکر می‌کنم و در حال حاضر اعداد و ارقام را فراموش کرده‌ام.

آمازون از سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد. طبیعتا در آن زمان وضعیت رایانه و اینترنت به شکل امروز نبود. به گفته بزوس، آن روزها یکی از سخت‌‌ترین روزهای زندگی او بود. او با تلاش زیاد توانست یک میلیون دلار جمع‌آوری کند تا بتواند آمازون را حفظ کند. به دست آوردن همین یک میلیون دلار هم کار راحتی نبود، چرا که بزوس با حدود ۶۰ نفر صحبت کرد که در نهایت ۲۲ نفر راضی شدند به او ۵۰۰۰۰ دلار بدهند. در آن زمان مردم درکی از اینترنت نداشتند. بزوس می‌گوید: اولین سوالی که آنها می‌پرسیدند این بود: “حالا این اینترنت چیست؟” اما بزوس می‌دانست مردم از آن برای خرید استفاده خواهند کرد. در واقع این موضوع چشم‌انداز بلند‌مدت بزوس بود.

بزوس در ادامه می‌گوید: تنها نگرش بلندمدت است که اجازه می‌دهد کاری‌هایی را که نمی‌توانیم تمامش کنیم به پایان برسانیم.

تجربه و اشتیاق به اختراع، نوآوری را رقم می‌زند

یکی از پایه‌های فرهنگ کاری آمازون اشتیاق به اختراع کردن است. از نظر بزوس، نوآوری نتیجه‌ اشتیاق به اختراع و کسب تجربه است. بزوس می‌گوید: چنانچه می‌خواهید نوآوری داشته باشید کارهای کمی وجود دارد که باید انجام دهید؛ اول از همه این‌که نوآوری قبل از هر چیز نوعی نگرش است، شما باید مردم را بخشی از شرکت خود بدانید که از شما انتظار عرضه کردن یک پدیده‌ جدید را دارند. توجه داشته باشید که همه افراد نمی‌توانند پیشتاز و جست‌وجوگر باشند.

لازمه‌ نوآوری این است که خود را برای شکست آماده کنید. در مواقعی هم که نوآوری شما جواب می‌دهد باز هم ممکن است مردم استقبالی از آن نکنند و نسبت به نوآوری شما بی‌تفاوت باشند یا حتی آن را به باد نقد بگیرند. در اینجا اشتیاق است که به شما کمک می‌کند برای مدتی طولانی صبر کنید تا بتوانید توجه عموم را به نوآوری خود جلب کنید.

به جای ارائه دادن با اسلاید، متن بدهید

بزوس در مصاحبه‌ای می‌گوید: یکی از اشکالات سنتی یک جلسه رسمی این است که فردی روبه‌روی بقیه می‌ایستد و با اسلاید توضیحاتی می‌دهد، زیرا در این حالت شما می‌توانید اطلاعات خیلی کمی را  منتقل کنید. طبیعتا این کار برای ارائه‌دهنده راحت است، اما مسئله مخاطبان هستند که اطلاعات زیادی را دریافت نمی‌کنند. می‌توانید در اکثر مواقع  داده‌های خود را در ۶ صفحه نوشته ارائه دهید تا افراد بتوانند درک عمیق‌تری نسبت به ایده‌هایتان داشته باشند.

نسبت به نیاز مشتری وسواس نشان دهید

بزوس بارها در مصاحبه‌های خود تاکید کرده است که ابتدا نیاز مشتری را کشف کنید و بعد وارد عمل شوید. او می‌گوید: ما بر پایه‌ رقابت کار نمی‌کنیم، بلکه وسواس ما روی نیاز مشتری است.

این نوع دیدگاه کاملا برعکس کاری است که شرکت‌های دیگر انجام می‌دهند؛ آنها ایده‌ها را بررسی می‌کنند، محصول یا خدمات خود را تولید می‌کنند و سپس منتظر استقبال مشتری هستند.

حمیده خادم‌زاده

مطالب پیشنهادی

نظر خود را با ما در میان بگذارید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

201552219543183PropertyTax_jpg_800x1000_q100